Rychlopéče o koženou obuv. S námi to jde!

Rychločistič kůže

Boty jsou kožené a umělé! No, ano, to je základní rozdělení, ale těch typů různých materiálů, ze kterých je obuv vyráběna je mnohem více. Je dobré znát základy, umět je rozeznat a umět o ně pečovat. A i ze sortimentu Sidoluxu si můžete vybrat například pro péči o kožené povrchy přípravky, které lze směle použít i na obuv. Jak to tedy s botami je?

Materiálů je celá řada. Obuvníci je rozlišují takto:


Kožené

  • Hladká useň: kůže, která má hladký povrch, lehce lesklý, ale nikoliv leštěný do vysokého lesku. Nejčastěji používaný povrch pro kvalitní koženou obuv, snad i proto, že je velmi odolný proti skvrnám a vodě.
  • Broušená useň: kůže, která je zdrsněná a vypadá na první pohled jako nezpracovaná, lehce sametová. Oblíbená na boty „poctivé“, zimní, podzimní, protože působí na pohled velmi teple. Je tu však nevýhoda, že není tolik odolná proti mokru a špíně, vše se na ni snáze chytá. Vyžaduje dobrou impregnaci.
  • Lakovaná useň: Skvělý materiál na boty s vysokou zátěží, například lodičky. Kožené a lakované poskytují pohodlí a skvěle sedí na noze. Povrch bot je pokryt vrstvou laku, čímž se kožený materiál pod ním stává plně odolný proti vodě a nečistotám.
  • Maštěná a voskovaná useň: Kůže je tu napouštěna oleji a vosky, takže je funkčně něco mezi hladkou kůží a lakovanou kůží. Je odolná proti vodě i nečistotám, ale také vyžaduje pravidelnou impregnační péči.
  • Exotická useň: Sem patří různé boty z exotických kůží, typické jsou třeba boty z kůže krokodýla, varana nebo rejnoka. Ty vyžadují velmi speciální přípravky z obchodu s obuví, protože struktura materiálu je odlišná od běžně používaných, většinou hovězích kůží.

Nekožené

  • Syntetika: Často je velmi podobná hladké kůži, ale při bližším pohledu poznáte, že struktura vašeho výrobku je velmi pravidelná (u pravé kůže tu jsou různé přirozeně vzniklé nesrovnalosti) a také má jinou, charakteristickou vůni.
  • Látky: Lehké, šité, letní. Však je všichni známe. Minimálně odolné proti špíně a mokru, v podstatě jsou to boty jenom do sucha a neustále je musíme čistit.

Nemáte zrovna přípravek na kožené boty?

V případě koupi kožených bot je dobré poslechnout návod výrobců a před prvním použitím naimpregnovat boty alespoň třemi vrstvami speciálního přípravku, který si s botami zakoupíte. To značně prodlouží životnost bot, změkčí kůži, zvýší odolnost zejména proti vlhkosti a špíně.

Pro běžnou kůži použijte i Sidolux – rychločistič kůže

Běžnou péči potom můžete čas od času provádět zbytkem toho přípravku a pokud vám dojde a máte doma čistič na kožené sedací soupravy, můžete rychlopéči o své boty činit i jím. Hodí se pro všechny typy kůží, které potřebují vyčistit, s výjimkou exotických usní.

U čištění kůže jde nejvíce o to, aby se čištěný povrch lehce změkčil, čistící prostředek jím prolnul, rozpustil nečistoty a ty potom nechal vsáknout do hadříku nebo houbičky, kterou povrch čistíme. Relativně snadné je očistit boty od bláta a pevných nečistot z povrchu, což dobře uděláme i čistou vodou a měkkým hadříkem. Ale na povrchu zůstávají mapy, zejména pak v zimě po vlhkosti nasáklé technickou solí. Pak je dobré vzít čas od času speciální přípravek na kožené povrchy, nechat ho chvíli působit a pečlivě vyleštit.